POKEMON GO GÖRÜNDÜĞÜ KADAR MASUM DEĞİL!

Haber [ 17-08-2016 ]

POKEMON GO GÖRÜNDÜĞÜ KADAR MASUM DEĞİL!

 

Pokemon go nedir?

 

Geçmiş yılların (özellikle 90'lar ve 2000 başları) dünya genelinde en çok dikkat çeken çizgi filmi olan Pokemon'u çoğu kişi bilir. 

1996 yılında başlayan bu çizgi film dünyada çılgınlık seviyesine ulaşmış ve hatta ülkemizde kendini ‘Pikachu' sanıp balkondan atlayan çocuğun çıkmasıyla tartışmalara da yol açmıştı.  Şimdi ise yapımcısı Nintendo ve Niantic tarafından çok konuşulacak bir adım atıldı. Pokemon çizgi filmi, Android ve İOS işletim sistemlerinin desteklediği bir oyuna dönüştürülerek mobil kullanıcıların hizmetine sunuldu.

Pokemon go oyununun zararları nelerdir?

 

Hatırlanacağı üzere 90'lı yılların Pokemon çizgi filmini izleyipte balkondan atlayan çocuklar, bugün adeta hipnoz eden gerçeklik üstü oyunuyla köprülerden düşerek acı haberlere konu oluyorlar. Uzmanlar, diğer oyunlara nazaran bağımlılığı yüksek olan bu oyunun gerçeklik algısına zarar vereceği konusunda kullanıcıları uyarıyor. Gerçeklik algısını zayıflatmasının yanı sıra; telefona kitlenip pokemon ararken trafik kazalarına, yüksek alanlardan düşerek yaralanmalara, oyunun oyuncuyu sürüklediği tenha yerlerde gaspa veya tecavüze uğrama gibi istenmeyen birçok olaya maruz kalınabiliyor. İşin güvenlik boyutunun olduğu da uyarılar arasında.

CIA'ye bilgi taşıdığı yönünde iddiaların olması, bu oyunun çok iyi analiz edilip, gerek görüldüğü takdirde  yasaklatılması yönünde çalışmalar yapılmasını öneren uzmanlar da var.

Bilişim uzmanları uyarıyor

 

Bilişim uzmanı Osman Demircan ın açıklamalrına göre:

Pokemon Go çılgınlığı parkta, bahçede, sokakta neredeyse her yerde var. Fakat bu tarz oyunların indirilmesi güvenlik açısından çok fazla problem yaratıyor. Oyun işletim sistemlerinin mağazaları dışında bir yerden indirildiğinde trojen denilen virüsler telefona bulaşıyor.


"Hacker'larda bu kadar çok talep olmasını farkederek hemen trojenleri çıkarmaya başladılar.İşin bireysel boyutunda sizin telefonunuzdaki bilgiye her türlü erişebilirler. Nedir bunlar, telefon rehberinize ulaşabilir, özel yazışmalarınıza, mail yazışmalarınıza bakıyor olabilirler.

TEHLİKE KİŞİSEL VERİLERİN ELE GEÇİRİLMESİYLE SINIRLI DEĞİL 
 

Trojenin bulaştığı Pokemon Go versiyonunu kullanıyorsanız sizin olduğunuz yerdeki verileriniz malesef başkaları tarafından görülebiliyor. Siz nereye gittiniz ya da pokemon burada kesin buraya gidecektir şeklinde bir yorum yapılabiliyor. Bu ilerleyen zamanlarda hırsızlık olaylarının artmasına sebep olabilir.

İŞİN KURUMSAL BOYUTU DA VAR
Kurumsal açıdan da uyardı ve "Bu uygulamalarda virüs varsa firma network'ün içerisinde firma ağına sokma gibi çok ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya kalmaları, özel dosyalar, teklif dosyaları gibi önemli bilgileri dışarı sızdırmak rakiplerinizin eline geçmesine sebep olması gibi çok ciddi risk var." ifadelerini kullandı.


BU TÜR GÜVENLİK RİSKLERİNE KARŞI BİLİŞİM UZMANLARI NE ÖNERİYOR? 
 

Bu tarz bütün oyunlar için geçerli. Store dışında herhangi bir yerden indirmemeleri. Onların herhangi bir üstünlük sağlayacağını vaadeden programları ve küçük oyuncukları da kurmamalarını şiddetle tavsiye ettiğini söyledi.

 +90 (216) 456 44 44 | bilgi@senpsikoloji.com